W ramach trwającego w dniach 17 listopada – 22 listopada 2024 r. Tygodnia Profilaktyki z ZSP w Lelowie „Dbamy o nasze zdrowie i bezpieczeństwo” w szkole i przedszkolu odbyły się liczne działania z zakresu profilaktyki i bezpieczeństwa.
Rodzice przedszkolaków wzięli udział w warsztatach edukacyjnych poprowadzonych przez panie psycholog Katarzynę Dziurę oraz pedagog Martę Lubaś: Jak wspierać emocjonalny rozwój najmłodszych?
W klasach I-III wychowawcy przeprowadzili zajęcia „Co ja mogę zrobić dla swojego zdrowia?”
Nauczyciele wychowania fizycznego promowali zdrowy i aktywny tryb życia poprzez gry i zabawy oraz pogadanki z uczniami dot. aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania.
Na lekcjach informatyki w klasach I-III została przeprowadzona pogadanka czym są „Uzależnienia od urządzeń teleinformacyjnych”.
W klasach IV-VIII przeprowadzono lekcje „Co to jest uzależnienie?”, „Zdrowie człowieka”, „Zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka” oraz „Uzależnienia od urządzeń teleinformacyjnych”.
W klasach IV, VII-VIII realizowano działania w zakresie Programu „Bieg po zdrowie”, „Smaki życia, czyli debata o dopalaczach” z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie.
W dniu 22.11.2024 r. odbyła się prelekcja dla uczniów dot. bezpieczeństwa i profilaktyki prowadzona przez funkcjonariuszy Komisariatu Policji w Koniecpolu oraz Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. Spotkanie podzielone było na grupy i skierowane do przedszkolaków oraz uczniów wszystkich klas, miało na celu zwiększenie świadomości dzieci na temat bezpieczeństwa w codziennym życiu oraz w sytuacjach zagrożenia. Jedną z największych atrakcji była obecność psa policyjnego, który wzbudził ogromne zainteresowanie młodych uczestników.
Funkcjonariusze opowiedzieli o codziennej pracy policjantów oraz roli, jaką pełnią w zapewnianiu bezpieczeństwa. Podczas wykładu poruszono kilka ważnych tematów, takich jak: zasady bezpieczeństwa w drodze do szkoły i powrotu do domu, jak zachować się w sytuacji spotkania z obcą osobą, co zrobić w przypadku zauważenia niebezpiecznej sytuacji, podstawowe zasady korzystania z Internetu i ochrona przed cyberzagrożeniami.
Policjanci w przystępny sposób przedstawiali zagadnienia, posługując się przykładami z życia codziennego. Uczniowie mieli także możliwość zadawania pytań, co aktywnie wykorzystywali.
Kulminacyjnym punktem spotkania był pokaz umiejętności psa policyjnego – owczarka niemieckiego o imieniu Maks. Funkcjonariusz prowadzący psa, opowiedział o jego szkoleniu, zadaniach, jakie wykonuje, oraz o tym, jak istotną rolę odgrywa w codziennej pracy policji, np. w tropieniu przestępców czy poszukiwaniu osób zaginionych.
Podczas pokazu pies zaprezentował posłuszeństwo wobec komend swojego opiekuna. Dzieci były pod ogromnym wrażeniem zdyscyplinowania i inteligencji psa, a funkcjonariusz cierpliwie odpowiadał na pytania dotyczące jego pracy i opieki nad zwierzęciem.
Prelekcja z udziałem funkcjonariuszy policji i psa policyjnego była nie tylko pouczająca, ale także atrakcyjna dla uczniów, co z pewnością przyczyni się do lepszego zapamiętania przekazanych treści. Wszyscy uczestnicy zgodnie stwierdzili, że takie spotkania są niezwykle wartościowe i warto je organizować częściej.
Tekst: p. Marta Lubaś
Nauka nigdy nie wyczerpuje umysłu