Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

10 KROKÓW, KTÓRE POMOGĄ UCHRONIĆ PRZED ZAGROŻENIAMI FACEBOOK’A

10 KROKÓW, KTÓRE POMOGĄ UCHRONIĆ  PRZED ZAGROŻENIAMI FACEBOOK’A
 
 
 
Oto lista 10 rad, opracowanych przez Facebook'a, które mają uchronić dzieci i młodzież przed zagrożeniami czyhającymi w Internecie. 
 
1. Respektuj granicę wiekową, która obowiązuje członków Facebook'a.
Nie zezwala się na tworzenie konta na Facebook'u dzieciom poniżej 13 roku życia. Gdy nastolatek nabędzie prawo do utworzenia swojego konta, rodzice powinni upewnić się, że dziecko wpisało swój prawdziwy wiek. Facebook dodaje zabezpieczenia prywatności adekwatne do wieku użytkownika.
 
2. Nie przyjmuj zaproszeń do grona znajomych od osób, których nie znasz.
Zaleca się, by rodzice upewniali się, że ich dziecko nie przyjmuje zaproszeń od osób nieznanych. Weryfikacja grupy znajomych powinna mieć miejsce co jakiś czas.
 
3. Razem z rodzicami zapoznajcie się z Facebookiem oraz z narzędziami, jakie oferuje.
Każdy rodzic musi nauczyć się funkcjonowania Facebook'a: o co w nim chodzi, do czego służy, jakie daje możliwości, do jakich narzędzi daje dostęp, jakie zagrożenia wiążą się z jego użytkowaniem, itd.
 
4. Wraz z rodzicami zapoznajcie się z konfiguracją dotyczącą bezpieczeństwa. Upewniajcie się co jakiś czas, że wszystkie pożądane funkcje są aktywne.
Zmieńcie ustawienia zakładki "Prywatność" na "Znajomych". To największy poziom zabezpieczenia prywatności, jaki oferuje nam Facebook – ograniczyć dostęp do nas samych.
 
5. Korzystaj z funkcji zabezpieczania prywatności "Kto może się ze mną kontaktować".
Kontroluj, jakie osoby wysyłają do ciebie zaproszenia do grona znajomych. 
Po prawej stronie od imienia znajduje się ikonka z kłódką – "Prywatność – skróty". Na tej liście znajduje się pozycja "Kto może się ze mną kontaktować". Wybierz opcję "Znajomi znajomych". Nie wybieraj opcji "Wszyscy".
 
6. Korzystaj z pełnej funkcji "Prywatność". Pamiętaj szczególnie o "Kto może zobaczyć dodawaną przeze mnie zawartość".
Po prawej stronie od imienia znajduje się ikonka ze strzałką "w dół". Po rozwinięciu tej ikonki ukaże się wiele pozycji. Wybierz pozycję "Ustawienia". Następnie, na pasku z lewej strony odszukaj pozycję "Prywatność".
 
7. Korzystaj z funkcji "Aplikacje". Edytuj ustawienia tak, aby informacje o Tobie nie trafiały w inne miejsca Internetu.
Ta pozycja jest bardzo ważna! Pamiętaj, że informacje z Facebook'a mogą trafić do innych witryn lub aplikacji. Nie pozwól, by informacje o tobie krążyły po sieci.
Po prawej stronie od imienia znajduje się ikonka ze strzałką "w dół". Po rozwinięciu tej ikonki ukaże się wiele pozycji. Wybierz pozycję "Ustawienia". Następnie, na pasku z lewej strony odszukaj pozycję "Aplikacje".
 
8. Korzystaj z funkcji "Blokowanie".
Dzięki tej funkcji możesz zablokować dostęp do twoich informacji konkretnym osobom. Wpisując konkretne imię i nazwisko uniemożliwisz danej osobie ingerencję w twój profil. 
Po prawej stronie od imienia znajduje się ikonka ze strzałką "w dół". Po rozwinięciu tej ikonki ukaże się wiele pozycji. Wybierz pozycję "Ustawienia". Następnie, na pasku z lewej strony odszukaj pozycję "Blokowanie".
 
9. Stosuj w świecie wirtualnym te same zasady, co w świecie rzeczywistym.
Podchodź do relacji społecznych w Internecie w ten sam sposób, w jaki podchodzisz do nich w szkole, w sklepie, na ulicy, wśród sąsiadów, itd. Nie rozmawiaj z nieznajomymi, nie zdradzaj poufnych i ważnych informacji osobom, które słabo znasz, nie omawiaj spraw prywatnych publicznie (czyli na "wall'u"), do rozmów osobistych używaj prywatnych wiadomości, informuj dorosłych o jakichkolwiek niepokojących zachowaniach ("dziwne" wiadomości, "dziwne" zaproszenia do grona znajomych, "dziwne" zdjęcia, itp.).
 
10. Dowiedz się, w jaki sposób zgłosić nadużycie w Internecie.
Prawie wszystkie strony i sekcje Facebook'a posiadają przyciski umożliwiające zgłoszenie nadużycia (np.: obraźliwe komentarze, groźby, itp.). Po otrzymaniu takiego zgłoszenia, w sposób automatyczny, członek zespołu Facebook'a przygląda się zgłoszonej treści i , jeśli występuje taka konieczność, podejmuje decyzję o jej usunięciu.
 
 
 
 
Źródło: http://uptoclouds.pl/10-krokow-ktore-pomoga-uchronic-dziecko-przed-zagrozeniami-facebooka-wedlug-samego-facebooka/
Data dodania: 2023-11-27 20:34:45
Ilość wyświetleń: 375

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Zobacz

Nasi Partnerzy

Motto
naszej
szkoły

Nauka nigdy nie wyczerpuje umysłu

Leonardo da Vinci
godło Polski - link do strony głównej

42-235 Lelów

ul. Szczekocińska 41

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej