PBP RODN „WOM” w Częstochowie Filia w Lelowie we współpracy ze Szkołą Podstawową Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Lelowie dołączyła po raz drugi do ogólnopolskiej akcji Żonkile. Akcja skierowana jest do szkół, bibliotek i instytucji kultury. W roku szkolnym 2023/2024 w projekcie uczestniczyły klasy: IV, V i VI.
W kl. VI odbyła się lekcja w obecności pani dr Mai Dymińskiej-Czyż Dyrektor ZSP w Lelowie oraz pani Doroty Kulawiak Kierownik Filii w Lelowie Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN "WOM" w Częstochowie. Do lekcji wykorzystane zostały materiały udostępnione przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Uczniowie obejrzeli film animowany „Było – nie ma – jest”, na podstawie którego uzupełniali karty pracy, prezentowali swoje wyniki, przemyślenia i odczucia. Ponadto przedstawiciele klas w oparciu o gotowe szablony własnoręcznie wykonali papierowe żółte żonkile, które wręczali społeczności szkolnej.
Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile miała na celu upamiętnienie powstania w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 r. i trawo do 16 maja 1945 r. Organizatorami akcji były: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Getta warszawskiego; TOWARZYSTWO SPOŁECZNO-KULTURALNE ŻYDÓW W POLSCE, Żydowski Instytut Historyczny, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Symbolem akcji były żonkile, wiążą się one z postacią Marka Edelmana, ostatniego dowódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który razem z Żydowskim Związkiem Wojskowym zorganizował powstanie. Edelman był jednym z nielicznych ocalałych bojowców i po wojnie, w rocznice powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie bukiet żółtych kwiatów. Muzeum POLIN kontynuuje tę tradycję, rozdając 19 kwietnia tysiące papierowych kwiatów i ulotki informujące o powstaniu. Nosząc żonkile pokazujemy, że łączy nas pamięć o tych, którzy zginęli w walce o godność. 19 kwietnia 2024 roku obchodziliśmy 81. rocznicę wybuchu powstawania.
Koordynator Szkolny projektu społeczno-edukacyjnego – dr Ewa Kłopot
Nauka nigdy nie wyczerpuje umysłu